ABD: ISM endeksi güçlü genişleyici bölgede eğilimini sürdürüyor

Artan son Covid vakalarının gölgeleyici efektine rağmen, ekonomik büyümenin gelişmiş bir seviyede kalmaya devam ettiğini gözlemliyoruz.

Artan son Covid vakalarının gölgeleyici efektine rağmen, ekonomik büyümenin gelişmiş bir seviyede kalmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. 60,8’den beklenen değere yakın 61,2 seviyesine yükselen ISM imalat endeksinde arz tedarik sorununa ilişkin daha minimal ayrıntılar görülmekte. Bu kapsamda, mal üretiminde ve enflasyon konusunda güncel gelişmeler sektörel anlamda büyüme ile iç içe fiyat baskılarının sürdüğünü göstermektedir.

 

Alt kalemlere bakacak olursak; Üretim endeksi 59,3'ten 61,5'e yükselirken, yeni siparişler 59,8'den 61,5'e yükseldi. Bekleyen siparişler 63,6'dan 61,9'a ve tedarik süresi 75,6'dan 72,2'ye düştü. Teslimat sürelerinin geçen aya göre düşmesi olumlu gelişme. Ancak arz tedarik sorununa ilişkin güncel durum devam ediyor ve mal temin etme, ulaştırma anlamında döngü halen yavaş. Bunun yanında, söz konusu etkiler enflasyonist fiyat baskılarına da temel oluşturmayı sürdürmekte. Fiyat endeksi 85,7'den 82,4'e düştü, yeni ihracat siparişleri ise bir önceki ayın 54,6 seviyesinin hemen altında, 54 seviyesinde bulunuyor. Ekim ayında daralan ithalat endeksi de 52,6 oldu. İstihdam endeksinde 52'den 53,3'e yükseliş görülüyor.

 

Fed açısından konu enflasyon olduğu için, ana olgu olarak halen temel alınan faktör bu. Öte yandan, ABD ve Çin arasındaki tedarik döngüsünde yavaşlık halen dikkat çekici ve ekonomideki mal arzının halen yetersiz düzeyde olduğunu gösteriyor. Talebe yetişemeyen arz döngüsü, üretimin de yavaşlamasına neden olacaktır. İstihdam noktasında ise, Cuma günü gelecek tarım dışı verilerindeki ayrıntılara dikkat etmek gerekecek.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Okunma